Kolik opravdu znáš lidí, kteří si jsou v pravdě vědomi toho, kým jsou, odkud přišli, proč přišli na tento svět a co je smyslem jejich života?
Kolik opravdu znáš lidí, kteří skutečně ví, že jsou věčnou duší – vědomím – a skutečně se tak prožívají a žijí?
Kolik opravdu znáš lidí, kteří nazírají a žijí své životy z této širší perspektivy i ve svých každodenních běžných životech?
Kolik opravdu znáš lidí, kteří opravdu prožívají a cítí, že ve svém životě naplňují a ztělesňují své nejhlubší unikátní kvality a tvořivé schopnosti jako “šťastné” či “zdravé” bytosti?
Kolik opravdu znáš lidí, kteří se zabývají ve svém životě hlubšími otázkami, než jenom tím, co obrazně řečeno snědli, co viděli, co slyšeli, jak hrál jejich oblíbený tým, co dělal jejich zvířecí miláček, kdy bude další oblíbený seriál či jaké nové funkce mají technologické hračky, kolik vydělali či kdy je další splátka?
Kolik opravdu znáš lidí, které bys mohl považovat za hluboce vzdělané se širokým kulturním a společenským rozhledem, neomezeným jenom na úzké specializace pouze vyčtených akademických “znalostí” bez širších souvislostí?
Kolik opravdu znáš lidí, kteří jsou schopni z hlubšího vědomí a z něj vyvstávajícího dotazujícího kritického myšlení diskutovat o přesvědčeních, ideologiích a názorech panujících v nejrůznějších oblastech lidského myšlení, ať už v oblasti duchovní, vědecké, politické, ekonomické či společenské, které tvarují a mnohdy deformují náš svět, ve kterém žijeme a jak v něm žijeme se všemi svými důsledky?
Smyslem knihy Vědomí, prvotní princip ve-smíru, je sdílení a šíření zkušenostní praktické filosofie vědomí či života a z ní plynoucích principů a praktik (jóga vědomí či umění být vědomý), a tak přispět ke kultivaci doslova a do písmene nového druhu člověka, lidské bytosti zaměřující se ve svém způsobu bytí na samo vědomí a nikoliv jenom uvědomované zkušenosti. V souladu se zavedenými pojmy homo sapiens, bych navrhoval pojem homo noetikus. Člověka, učícího se přistupovat ke všem oblastem a všem svým vztahům nejen praktického života, ale i ke společenským a globálním otázkám a problémům hlubším, vědomějším a citlivějším kriticky meditativním způsobem, vycházejícím ze širšího pole vědomí, ze kterého mohou vyvstat smysluplnější rozhodnutí jak na individuální, tak společenské rovině, a to ve všech oblastech života a lidského snažení.
Cílem je nabídnout vzdělávání ve vědomí, učení se kultivovat hlubší cit a širší vědomí nás samých, našich vztahů i světa jako takového v jeho nejrůznějších aspektech a dimenzích ve všech oblastech života a lidského poznávání, a tak vytvořit informační zdroj této dle mého mínění prvotní filosofie, která je současně nejen esencí autentických duchovních tradic člověka (Západu i Východu), ale může být i základním filosofickým východiskem pro zcela nový přístup k vědeckému poznání a utváření zcela nových sociálních a společenských modelů v našich životech.
Věřím, že právě v kultivaci tohoto opravdu základního vzdělání každého člověka ve všech jeho vztazích, k sobě, druhým i ke světu, spočívá potenciálně nový počátek celé lidské historie i možná odpověď na globální krizi, které hledíme tváří v tvář.
Současně charakter této vzdělávací „mise“ není omezen na trvání našich aktuálních lidských inkarnací, ale přesahuje jej. Ve skutečnosti jejím centrem je metafyzický prostor “mezi životy”. Tato kniha je tak svým způsobem i “zprávou” z možné budoucnosti. Jak blízká bude, je otázkou způsobu žití našeho času.